Výprava s Vlečkou (5. – 7. 4. 2019)

O prvním dubnovém víkendu jsme vyrazili pomoct přírodě od všudypřítomných odpadků – čekala nás oddílová Vlečka, konaná v rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko. A abychom si ji užili naplno, naše Vlečka zároveň byla třídenní oddílovou výpravou.

 

V pátek jsme se potkali na Hlavním nádraží, přeplněným vlakem přijeli do Svitav, a tam došli do střediska volného času "Tramtáryje", které se na následující dva dny stane naší základnou. Po ubytování a večeři nás čekaly první hry, které nás tematicky uvedly do zítřejšího úklidu krajiny. Úkolem bylo roztřídit hromádku papírů, plastů a skleněných kuliček, ovšem aby to nebylo tak jednoduché, k přenesení každého z těchto předmětů bylo potřeba splnit nesnadnou podmínku: Kdo chtěl odnést papír, musel si nasadit na hlavu papírovou čepičku; plast mohl být nesen jen v rukavicích a k přenesení skla zase bylo nutné mít u sebe i skleničku plnou vody. Ještě ke všemu celý úkol komplikoval nepřátelský "Odpůrce třídění", kterému se vůbec nelíbilo naše snažení, a tak nás chytal. Po chvíli veselého běhání a vyhýbání se chytači, nakonec obě skupinky zvládly roztřídit celou hromádku. Třídit odpadky už teda umíme, můžeme se pustit do dalšího úkolu! Tentokrát si skupinky vybraly určitou barvu (podle barev kontejnerů na odpad) a z oblečení této barvy musely vytvořit co nejdelší provaz. Výsledek byl opravdu vyrovnaný. První večer jsme zakončili psaním deníků, načež jsme se už odebrali ke spánku.

 

V sobotu jsme se vyzbrojili rukavicemi a pytli a vyrazili jsme čistit krajinu. U Svitavských rybníků jsme začali sbírat první odpadky, kterých tu bylo pořádné množství. O zajímavé nálezy nebyla nouze: objevili jsme třeba starou hadici, lopatu a zrezivělý kyblík, deštník nebo kufr s hromadou starého oblečení! Za námi zůstávala krásná čistá krajina a pytle na odpadky se rychle plnily. Trasa nás vedla přes lesy kolem pramenů řeky Svitavy a okruhem zpět do města. Když jsme se vrátili zpátky na naši základnu, pustili jsme se do přípravy netradiční večeře – na tu jsme si dali výborné tortilly plněné zeleninou a masem! Večer jsme hráli oblíbený Bang! a vyráběli komixy o uplynulém dni.

 

Nedělní dopoledne jsme strávili kratší procházkou do blízkého Vodárenského lesa, kde na nás čekala zajímavá stezka po dřevěných chodníčcích s naučnými panely o přírodě, vyhlídkovými plošinkami a se spoustou zajímavých dřevěných soch, na kterých jsme si užili spoustu zábavy. Celý víkend nám přálo počasí – bylo teplo a slunečno. Po návratu zpět jsme sbalili všechny věci, uvařili oběd (palačinky!), a protože čas uháněl, už jsme jen poklidili budovu a vydali se na nádraží na cestu do Brna.