Jeskyňářská výprava (12.-14. 6. 2015) – článek + fotky

Na letošní červnovou výpravu jsme vyrazili do jeskyní v severní části Moravského krasu. První den jsme dojeli autobusem do Jedovnic, odkud nás čekala cesta po značce k Rudickému propadání. Na tomto tajuplném místě mizí velký potok zničehonic do podzemí a slepý konec údolí je obklopen pěknými skálami. Zde jsme poprvé vytáhli baterky a podívali se do malé jeskyňky nad propadáním. Poté jsme pokračovali do vesnice Rudice, kde stojí větrný mlýn, a odtud do modřínového lesa, kde jsme se utábořili. Protože bylo pěkně jasno, skoro všichni spali první noc pod širákem. 

Druhý den nás čekala řada dalších jeskyní – první z nich byla Smrtní jeskyně kousek za Vilémovicemi, která byla poměrně dost dlouhá. Vytáhli jsme baterky a stále nižší a nižší jeskynní chodbou jsme prolezli až na konec. Dokonce zde byly i malé náznaky krápníků! Od jeskyně jsme pokračovali do Ostrova u Macochy, kde jsme se osvěžili v rybníce, a poté jsme už pokračovali ke hradu Holštejn. Zde na nás čekalo jeskyní víc – pvní z nich byla úzké plazivka, do níž jsme se moc daleko nepouštěli, ale zato druhá z nich byla opravdu dlouhá jeskyně s několika malými dómy! Skoro všichni jsme prolezli jeskynními chodbami až do druhého dómu a skupina odvážlivců poté pokračovala úzkými chodbičkami až k úplnému konci jeskyně. Dnes jsme se utábořili kousek za hradem Holštejn. Přesně ve chvíli, kdy jsme dovařili večeři, se přihnala prudká bouřka, ale naštěstí jsme už měli postavené stany, v nichž jsme se před deštěm ukryli.

Třetí den jsme došli do Sloupu a po cestě jsme se vykoupali v zatopeném lomu, kde byla úžasně čistá a studená voda. Celý den bylo dost vedro, a proto jsme si před příjezdem autobusu dali všichni dobrou zmrzlinu.