Jarní pochod (29.3 – 2.4.2018)

Na letošní Jarňák jsme se vydali do okolí Ústí nad Orlicí a Litomyšle. V posledních dnech těsně před akcí některé z nás přepadly zákeřné nemoci a náš počet se tak proti původnímu plánu výrazně zmenšil. Osm přeživších, kteří se všem nástrahám ubránili, se přesto ve čtvrtek dopoledne sešlo na Hlavním nádraží, aby odtud vyrazili poznávat nová místa. Našim cílem bylo maličké nádraží Dolní Dobrouč, ze kterého jsme širokým údolím kolem Tiché Orlice došli do města Letohradu. Po cestě jsme se seznámili s králíkem Albertem, který nás bude provázet celý Jarňák. Dozvěděli jsme se, že si celou dobu budeme Alberta nenápadně předávat – cílem každého bylo, aby ho neměl u sebe ve chvíli, kdy dojdeme ke škole. V Letohradě na náměstí se odstartovala další hra: dostali jsme "Cestovatelské průkazy", do kterých budeme během celé naší cesty sbírat razítka ze všech navštívených míst. Prvních několik razítek jsme měli za úkol sehnat právě zde, v Letohradě. Po zvládnutí tohoto úkolu jsme se už přesunuli ke škole, kde jsme se ubytovali. Následně jsme se šli projít po městě: podívali jsme se na náměstí, na "antickou vyhlídku", ke kostelíku na kopci i na zdejšího bílého klokana, který žije v zámeckém parku! Od domorodců jsme získali zavařovačky a ocet a večer jsme barvili vajíčka.

 

Druhého dne jsme bez batohů vyrazili na výlet ke zřícenině hradu Žampach. Po cestě jsme hráli oblíbený "Dračák", takže nám kilometry rychle a příjemně ubývaly. Tento den bylo nejhezčí počasí: krásně teplo a slunečno. V podhradí Žampachu nás čekalo dobrodružné sbírání nových razítek a na samotné zřícenině jsme se pustili do vaření oběda. Na ten jsme si ukuchtili rizoto se spoustou sýra. Částečně jinou cestou, částečně po svých stopách jsme se vrátili zpátky do Letohradu.

 

V sobotu jsme se sbalili, uklidili školu a opustili Letohrad. Přes mírné kopečky jsme putovali k hradu Lanšperk. V lese jsme uvařili oběd, na který jsme si připravili smažáky a brambory. Dokonce jsme si je i sami obalovali! Na Lanšperku jsme se podívali na rozhlednu, která je opřená o vysokou hradbu. I dnes jsme si tajně předávali králíka Alberta. Během další cesty nás překvapil deštík, naštěstí to už nebylo daleko, neboť jsme se do Ústí nad Orlicí svezli vlakem. Večer jsme si zahráli hru se zapalováním svíček.

 

Čtvrtého dne už jsme se z Ústí přesunuli do Litomyšle. Ráno jsme se na náměstí pokusili získat další nová razítka, což byl v opuštěném nedělním městě nesnadný úkol. Nakonec se ale podařilo. Z městských ulic jsme se dostali do lesa a začali šplhat na vysoký kopec, jménem Andrlův Chlum. Na jeho vrcholu stojí rozhledna, ze které jsme se kochali výhledy do okolí. Ve vesničce Řetová jsme konečně potkali vhodnou vrbu, ze které jsme si nařezali proutky na mrskačky. A než nám přijel autobus, všichni jsme si je upletli. V Litomyšli jsme nakupili, našli školu a přivítali se s ostatními oddíly. Večerní hru připravovala Rada: byla netradičně na způsob únikových her, kdy jsme museli z různých předmětů seskládat klíč od zamčené místnosti, a také odemknout nebezpečný kufřík.

 

Na Velikonoční pondělí nás ráno čekalo mrskání, a také hodnocení našich vajíček a mrskaček. Poté už jsme jen uklidili školu, ve městě jsme se najedli a vlakem odjeli zpátky do Brna.